Home / Starý pilot / Začátky na letišti Korea – Janko Križek

Začátky na letišti Korea – Janko Križek

Blížil se termín přestěhování letadel z letiště Mladá na letiště Žatec, ten byl stanoven na den 15. prosince 1951, také byl dodržen. Rekognoskovat žatecké letiště tehdy letěli zástupce velitele pluku por. Březina a inženýr pluku ppor. Janač, letadlem Piper. Kuriozitou byla příhoda, kdy došlo k vysazení motoru při přiblížení na přistání nad obcí Postoloprty. Pilot Březina situaci mistrně zvládnul a doplachtil na betonovou plochu, tam po dotyku se zemí motor naskočil. Pro pojíždění k prvnímu hangáru ho bylo zapotřebí. Zpáteční let proběhl bez problémů.
Krátká vzpomínka, můj první kontakt a let s letadlem Piper proběhl v roce 1946. Učil jsem se tehdy zámečníkem ve Vítkovických železárnách a jako šestnáctiletý byl členem zdejšího aeroklubu.
Po přestěhování do Žatce nám začal nový život. Tady jsme potkali i četu německých zajatců určených k úklidu, byl mezi nimi také bývalý velitel bombardovacího pluku v hodnosti plukovníka. Tak nám to prozradili ti od VKR, po pár dnech četa Němců zmizela.
Na letišti nově zvaném Korea to brzo začalo a to příletem čtyř letounů Mig 15bis, údajně přeletěných etapovitě až z Koree. Nasvědčoval by tomu i technický stav letadel, byl žalostný a na dlouhý popis.
Začátek na letišti byl plný stěhování a navíc samé blátivé cesty. Dalším překvapením po vánočních svátcích a začátkem roku 1952 bylo nařízení k zaujetí pohotovosti dvěma letouny. Místem hotovosti byl tehdy konec staré německé dráhy zapadlé tu zimu sněhem. K dispozici nebyly žádné technické prostředky. Provizorní stanoviště v pojízdné plechové buňce bez topení, přitápěli jsme si letlampou. Piloti Svačina a Růžička z techniků já, Jano Križek – letadlo KR 19 a Václav Hugr – letadlo KR 14. V krutých mrazech to byly trpké chvíle bez jakékoli možnosti vzletu letadel ze zapadané vzletové dráhy.

Janko Križek

O autorovi Frankie

Další články

Z.Kadlec – Ložisko za půl milionu

Z.Kadlec – ložisko za půl milionu

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA *