Home / O nás / Úvodní slovo

Úvodní slovo

Nacházíte se na stránkách LETCI – ŽATEC z.s. Tento spolek je sice samostatným právnickým subjektem, ale je zároveň součástí Svazu letců České republiky. Tato sounáležitost je stvrzena podpisem tzv. Smlouvy o sdružení.

Popisovat dlouhou a pohnutou historii SL ČR, který se patrně dožije 100 let svého trvání v roce 2018, by bylo kontraproduktivní. Existuje značné množství snadno dostupných materiálů, které srozumitelnou formou dokumentují, co to vlastně SL ČR byl a dodnes je. Je skutečností, že tato organizace od svého vzniku zaznamenala několik strastiplných období, v průběhu 2. sv. války, po roce 1948 a po roce 1968. Také nyní se nenachází v záviděníhodné situaci. Čas ukáže, zda bude i v budoucnu atraktivní organizací, zejména pro mládež.

Náš, žatecký spolek byl založen v roce 1990, v době, kdy se SL ČR znovu probouzel k obnovení svojí činnosti po období normalizace. Zánik žateckého vojenského letiště Korea v roce 1993 však předznamenal útlum činnosti žatecké odbočky na poměrně dlouhou dobu. Tehdejší členové, aktivní vojenští piloti byli přemístěni na jiná letiště. Až v roce 2008 několik nadšenců oprášilo vše, co zbylo a s novou filozofií navázalo na devadesátá léta. K tomu nás vedly dva stěžejní důvody. Jednak operační letecká základna v Žatci už neexistovala, tudíž noví vojenští piloti jaksi nebyli k mání. Druhak bývalým vojenským pilotům jsme členství nabídli, ale nikoho jsme nepřemlouvali, nikoho jsme neprosili. Takže i přes odpor tehdejšího celostátního vedení SL ČR jsme se rozhodli rozšířit možnost vstupu do řad členů žatecké odbočky SL ČR všem leteckým nadšencům s jakoukoli leteckou odborností. Tento přístup se velice brzy ukázal jako jediný správný. V r. 2008 nás začínalo 8 a nyní je nás téměř 50. Co je však důležitější – všichni se scházíme dobrovolně se společným zájmem. Neméně podstatná je skutečnost, že nejsme pouze samí staří pardálové, kteří nedělají nic jiného, než vzpomínají na zašlé časy. Našimi členy se už několik let stávají i příslušníci té nejmladší dospělé generace.

O naší dosavadní činnosti názorně vypovídá následující obsah těchto stránek. Proto nebudu nosit dříví do lesa jejím popisem. Ponechám na každém návštěvníkovi, nechť si vyrobí svůj názor. Opět asi zajímavější je to, s čím chceme přijít do budoucna. Naši dlouhodobou vizi, jejíž nedílnou součástí se jeví  zdokonalení systému publikace informací, zveřejníme nejpozději v prvním čtvrtletí roku 2017. Předpokládáme, že se nám podaří navázat ještě užší spolupráci se správními institucemi města Žatec.

 

Vítám Vás u žateckých aviatiků

 

Předseda spolku Václav Vašek

O autorovi Frankie

Další články

Let na simulátoru Boeing 737

Jak jsem minule slíbil, tentokrát se konečně dostávám k letu na simulátoru B 737, který jsme …

One comment

  1. Marie Dospivová-mob:734 724 236

    Ahojky,
    nepíši komentář, spíše se potřebuji připomenout, že ještě žiji, sice blbě, ale…
    Taky mám nové číslo mob. Snad moje zpráva projde.Všechny Vás moc zdravím

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA *