Home / Aktuality / Slovo administrátora stránek

Slovo administrátora stránek

Ahoj kamarádi,

omlouvám se za čtrnáctidenní odmlku. Byl jsem na dovolené, a protože to nebyla právě destinace, kdy bych mohl být na internetu, víceméně jsem nekomunikoval se světem. Vydal jsem se tak trochu časem nazpět a navštívil Kubu, zemi, kde ještě dosud funguje socialismus. Tedy přesněji řečeno systém velice podobný tomu našemu, který jsme si prožívali, ale tak trochu posazený do současné doby. Nebudu rozebírat jednotlivé aspekty systému a kritizovat je, nebo naopak chválit. Chtěl jsem si trochu připomenout, jak to u nás vypadalo před třiceti lety. Vše má své pro a proti. I přes chudobu na venkově mají lidé na Kubě své jistoty, ale hlavně žijí v pohodě a bez stresu. I přesto, že Američané na jejich stát vyvíjí neskutečné embargo na jejich stát jenom proto, že se snažili jejich zemi dostat do područí ekonomického i politického. Kubánci si to nenechali líbit a teď na to tvrdě doplácí, protože americký bratr jim „hází vidle“ do všeho. Docela jsem koukal, kolik Kubánců umí česky, protože studovali v Česku.  No a z Kuby jsem se vydal na Jamajku, Kajmanské ostrovy, Mexika a to vše plavbou po Karibiku a Mexickém zálivu. Malinko nás potrápili bouře a mořská nemoc několika jedinců, ale vše v rámci slušného blití.

Po návratu na mě čeká spousta práce a tak se omlouvám, že stránky nebudou živé v rozsahu denních příspěvků, ale budu se snažit, aby těch zhruba třicet lidí, kteří se denně našich stránek všímají, měli přece jenom co číst. Hned jsem se vrhl na realizaci našeho záměru otevřít expozici letiště Korea v Bezděkově. Začal jsem jednat s úřady a věřte, že pokrok, který značně omezuje dobrovolné aktivity lidí v našem státě, se zastavit nedá. Věřím ale tomu, že se dílo zdaří a začneme postupně všechny artefakty a památeční předměty na naše žatecké letiště pomalu přemísťovat do Bezděkova. Tedy chci upřesnit, že je to možné již okamžitě, jsme pouze omezeni vybavením celého objektu tak, abychom měli do čeho vše ukládat, aby se nám to neválelo v krabicích na zemi. Na našem posledním setkání jsme schválili žádost na dotaci vybavení do Bezděkova. Ještě druhý den jsem zpracoval plánek naší expozice a seznam potřebného vybavení, který jsem předal „našemu veliteli“ a výboru, aby bylo možno o dotaci požádat. Cena za nákup vybavení se vyšplhala k půl milionu, nelekejte se, pár dotací jsem už řešil, a nikdy se nevyplatilo „držet se u zdi“, to vás pak každý pošle někam. Myslím, že jsme si odhlasovali dobrou věc, a pochopitelně nepočítám se schválením plné žádosti o dotaci, ale někde startovat musíme a chceme, aby to stálo za to. Přišla již odpověď na naši žádost o zapůjčení některého z letounů, které lítali na našem letišti. Tu rozpracoval Pytlák, a už jsme dostali odpověď, kterou přeposílám.

Zdravím,posílám Ti záznam z dnešního jednání v T.M.Brno:

Přítomni: Ing.Jaroslav Pipota – vedoucí útvaru

Ing.Tomáš Přibyl – nástupce Ing.Břínka

p.Petr Smola – technik

Závěry:

– mají Mig-21,zapůjčit teoreticky lze(Mig-15 shání,Mig-29 nemají)

– problém je přeprava(převoz Migu-21 z Líšně na Slatinu stál cca 100.000,-

– odhad ceny Brno-Žatec je 1,000.000,-

-přepravu železnicí nejde realizovat protože:

– vysoká kýlovka zasahuje do el.vedení

– trup se musí dát do „kolébky“

– celkově je Mig-21 těžko demontovatelný,je nýtován

-přeprava na podvalníku a po cestách-viz výše

-vyslovují obavy a mají s tím špatné zkušenosti,že,když se kluby,Odbočky,muzeum rozpadne,zruší atp.jak bude zaručeno vrácení

exponátu,protože T.M. je státní podnik a vše spadá pod přísnou evidenci,kdo zaplatí převoz

Doporučují:

– ohledně Mig-15 hledat po soukromnících,zahradách,školách atp.

– další hledání orientovat v bližším okolí Žatce

– lze se také obrátit na Letecké muzeum Vyškov,nebo Výzkumný ústav Praha,ev.Letecké muzeum Kbely,kde exponáty jsou majetkem

Čs.Armády a převozy exponátů se dají realizovat v rámci výcviku řidičů

– ve spolupráci chtějí pokračovat,o výsledcích je máme informovat

Můj závěr:

-pokusit se hledat poblíž Žatce

-T.M. si ponechat jako“krajní situaci“

-pokusím se kontaktovat s dotazem Vyškov

Nech projit hlavou a ozvi se.Ahoj a zdravím Tonda

Nic moc příznivého, ale budeme shánět dál a kdyby kdokoli z Vás nějakými informacemi, případně kontakty přispěl ke zdaru věci, byla by to paráda. Prostě vítám jakékoli připomínky a nápady, ty nic nestojí, jenom trochu zamyšlení, je to přece společné dílo a když se v něm každý tak trochu uvidí, protože se zrealizoval jeho nápad, o to bude celé „naše dítě“ povedenější. Moje představa, vzhledem k velikosti objektu je asi taková, že by ideální byl byl Mig-15 v jakémkoli stavu, který by dominoval ve středu haly, a kolem něj by byla umístěna naše expozice, kterou všichni znáte. Kolem stěn by měly být vitríny s předměty nejen našich letounů, ale hlavně všech kluků pilotů a pozemního personálu, které se ještě dochovaly. Pytlák maká na druhé expozici Hagana, která se týká pomoci Československa Izraeli hned po válce. Starší kluci pamatují a Izrael slaví sedmdesáté výročí „narození“. Jakmile bude chvilka, pošlu výkres, neboli situaci expozice, nejdřív to ale musíme doladit a odsouhlasit

No a poslední věc, opravdu se rozjela celá naše expedice Czechoslovakian Heroes Tribute. Informoval jsem na setkání a ještě jednou děkuji ze potlesk, potěšil. Dolaďuji ještě slovenské velvyslanectví v  Canberra, teprve v pátek nastoupí nový velvyslanec, starý už to neřeší, a asi to bude chvilku trvat. Slováci ještě mají dodat jména svých lidí k ocenění. Jakmile budeme mít odpovědi na všechny naše otázky, rozešleme pozvánky, pak budu informovat. V Brisbane je po stránce zabezpečení místa konání vše hotové, videa v anglickém překladu také, pamětní listy i medaile máme, košile i pamětní desky se vyrábí a Hanka Pelčáková je k zulíbání, jak se snaží pro zdar akce. Přeposílám její poslední mail.

Frantisku, zdravim do CR.

muzu se zeptat jake jsou rozmery te pametni desky a z ceho je vyrobena? A uz je tento navrh konecny? Ptam se kvuli pripadnemu pridani letopoctu, ne kazdy si spoji RAF s druhou svetovou valkou, nebo prezdivkam, pod kterymi byli piloti ve svete znami – Holecek(Holden) Ladislav (Larry). To jen koment do foroty.
V pondeli podnikam cestu na severni ostrov do Warkwarthu a Puhoi a chci se tam pozeptat a porozhlednout, porad nemam napad, kde by se deska mela a hlavne mohla umistit.
Co se tyce pametnich listu, muzu se zeptat, jak vypadaji? Jen tak pro info ke jmenum na desce:
Karel Cap – zil a zemrel v Canterbury v Christchurch (ne v Hamilton a zemrel o den pozdeji nez je uvedeno na fcafa.com)
Larry Svetlik – Warkworth, Auckland, rodina Jocelyn a Billy Geraghty (nevlastni dcera, vlastni deti nemel), minuly rok zemrela jeho manzelka Joan, Ladislava prezila o 10 let
Rudolf Holecek – zil a zemrel v UK podle dostupnych informaci, jeho dcera Pavla Francis Holecek zila pred 50 lety v Aucklandu, kde i zemrela, ale to je jedina spojitost, kterou jsem se Zelandem nasla a nic dalsiho zatim nevim, ale mozna se podari spojit s vnuky/pravnuky.
Frantisek Antonin Bernard – o nem se mi nepodarilo zjistit vubec nic.
Pokud se mi podari spojit se s zijicimi rodinami, pujde o predani pametnich listu ci medaili? at v tom nemam neporadek.
P.S. dovolenou na kveten nemam, takze prijezd do Brisbane ve ctvrtek ci patek.
zatim diky.
H
To je zatím vše. Mějte se moc fajn a těším se na naše další setkání na konci března. Pokud byste měl kdokoli potřebu mi napsat něco pozitivního, pište nejlépe na mail frantisek.blahout@seznam.cz.
Zdraví Váš admin Frankie.
A kdo je znalec kubánských doutníků, můžeme si na setkání zahulit, myslel jsem na vás.

O autorovi Frankie

Další články

Red Baron…

Poslouchaje novou písničku od Sabatonu s názvem Red Baron, která oslavuje hrdinství a umění Manfreda von …

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA *