Home / Seznam členů / Jarda Chachar Palečný

Jarda Chachar Palečný

8243                               Jarda Palečný – životopis

 

Svoji leteckou kariéru jsem zahájil ve svých 16 letech (1949 ) v  Ostravském aeroklubu létáním na větroních ( Honza, Krajánek, Šohaj, Kranych, Pionýr – Luňáka mi nepůjčili ), během dvou let jsem si vylítal stříbrné C. Do letec-kého učiliště jsem nastoupil v červenci 1951, tehdy bylo dvouleté. Absol-voval jsem základní vojenský výcvik v  Dolním Kubíně, elementárku v  Olomouci na C-105 Trenér, pokračovku v Trenčíně na C-2 Arado a bojovku v Prostějově, Stichovicích a Dolním Benešově na S-199 „mezek“. Tři měsíce před ukončením učiliště mne a 4 kolegy poslali do Přerova na teoretické přeškolení na MiG-15 a po čtrnácti dnech jsme odejeli do Žatce k 11. slp, kde nás přeškolili na tento letoun. V červenci jsme byli vyřazeni v hodnosti poručík letectva a valná část nás putovala do Žatce k  třem plukům, já k „jedenáctce“. U 11. slp jsem sloužil až do odchodu do důchodu. Létal jsem na MiG-15, bis, 17P,PF,  19 S,P,PM,  21F,PF,PFM,U,US,  L-29 Delfín a Jak -11. Prošel jsem funkcemi v tomto pořadí: pilot, starší pilot, velitel roje, střelecký důstojník pluku, inspektor techniky pilotáže, velitel letky a inspektor vzdušné střelby.    Létal jsem ve třech akrobatických skupinách – TRIO PRCKOS na třech MiG-15bis, vedenou Oldou Paldusem,  pětičlennou skupinu  na MiG-15bis, vedenou  Václavem Poláškem  a ve skupině 6xMiGPF jsem působil jen jako instruktor a vyvážel   jsem na MiG-21U Standu  Konečného a  Jirku Langa na přemet a výkrut ve skupině, s  každým jsem  udělal tři lety . Vítězil jsem ve střeleckých soutěžích ve střelbách na pozemní i vzdušný cíl, později v dostupech na MiG- 19 a 21. Svoji aktivní leteckou službu jsem ukončil v  listopadu 1977 ze zdravotních důvodů. Poté jsem až do odchodu do důchodu vykonával funkci instruktora na leteckém trenažéru. Do důchodu jsem odešel 1.ledna 1989 v hodnosti podplukovník.

Jarda Palečný

O autorovi Frankie

Další články

Seznam členů

Jméno Příjmení Titul Michail Adamenko Ing. Vladimír Basák Ing. Filip Blahout Ing. František Blahout Ing. …

One comment

 1. Petr Šebek

  Vážený pane podplukovníku,
  v práci pana Alberta Orlity „Zkušební piloti letecké továrny v Kunovicích je Váš příběh. Zajímám se o letectví trochu specificky – registrace, výrobní čísla a události.
  Měl bych dotaz z Vaší činné služby, který nechci veřejně publikovat. Pokud mi chcete odpovědět napište mi a já vznesu dotaz.
  S pozdravem
  Petr Šebek
  aeroarchiv@gmail.com

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA *