Home / Aktuality / První den otevřených dveří Leteckého muzea Korea-Merkur v Bezděkově dne 4.7.2020

První den otevřených dveří Leteckého muzea Korea-Merkur v Bezděkově dne 4.7.2020

Vážení příznivci žateckého leteckého spolku www.letci-zatec.cz.

Po žateckém vojenském letišti se už dávno slehla zem. Před asi osmi roky jsme vytvořili 24 nástěnných panelů, na nichž je zachycena historie letiště od druhé světové války do jeho zrušení. Tato výstava, doplněná různými artefakty z leteckého prostředí už urazila pěkný kus cesty. Dvakrát byla realizována v Žateckém regionálním muzeu, jednou v Mostě a v Chomutově a na podzim roku 2019 ji měli možnost shlédnout i senátoři Parlamentu ČR. Nicméně v mezidobích ležela kdesi po sklepích, jimž se vznešeně říká depozitář.

Ke konci roku 1993 bylo v té době nejmodernější vojenské letiště v Česku zrušeno a následně se po něm slehla zem. Proto jsme se rozhodli na jaře loňského roku postupně vybudovat regionální muzeum Merkur – Korea (Bezděkov č.p. 118), které něco málo z existence letiště připomene. Jak mnozí z Vás ví, měli jsme v plánu muzeum zpřístupnit již v polovině května. Trochu nám však do toho letos zasáhla vyšší moc. Nicméně co Tě nezabije, to Tě posílí. Smyslem muzea je zachovat v podvědomí české letecké veřejnosti, ale i neleteckých žateckých patriotů, skutečnost, že nějaké letiště bylo a že celý jeho lidský a vojensko – technický potenciál sloužil ve prospěch bezpečnosti Československa, potažmo Česka.

Spolek Letci – Žatec je součástí Českého svazu letectví (ČsSL). Svaz měl dlouhodobě pronajatu celkem pěknou místnost v pražském hotelu DUO v Praze – Prosek. Tato místnost byla vybavena bohatou sbírkou aviatických exponátů. Myslím, že hodně aviatiků mělo možnost ji navštívit. Protože smlouva vypršela ke dnu 31.12.2019, od léta vedení svazu bylo postaveno před vyřešení základní otázky, co s touto expozicí. Bylo rozhodnuto, že než ji uložit do beden, bude lepší ji instalovat ve vznikajícím muzeu. A jiná, nota bene lepší, varianta na stole nestála. Místo aby se na ni prášilo někde ve skladu, bude přístupna lidským očím v místě, které sice není zrovna Prahou, ale o co je Praha lepší než Bezděkov u Žatce?

Jsme si vědomi, že jednou viděné znamená mnohem víc, než desetkrát slyšené. Jménem všech členů našeho spolku, ale i členů ČsSL, přeju všem návštěvníkům zajímavý zážitek od 14.00 hod. dne 20.6.2020, kdy bude muzeum oficiálně zpřístupněno veřejnosti. Upřímně míněnou pomoc a  připomínky, které nám pomohou expozici vylepšit, vítáme. Škodolibé připomínky nechte doma. Pro začátek počítáme s otevírací dobou jednu sobotu v měsíci a pro skupiny na základě telefonátu v předem dohodnutém termínu. Podle zájmu jsme připraveni přístup do muzea rozšířit.

Předseda spolku, V. Vašek

O autorovi Frankie

Další články

Bulletin…

Klikněte na obrázek pro stažení aktuálního čísla Bulletinu…

2 comments

  1. Petr Hudský

    Dějuji, Pane Veliteli

  2. Albeert Iser

    Sloužil jsem v roce 1965 do 1967 u útvaru 8271 jako řidič autobusu Albert Iser

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA *