Home / Starý pilot / Můj začátek u letectva, Jano Križek

Můj začátek u letectva, Jano Križek

Můj začátek u letectva

V červnu roku 1951, po vyřazení z leteckého učiliště v Liptovském Mikuláši, byla naše četa vybrána k přeškolení v Mladé u Milovic – Božím Daru – na letadla S 101 /Jak 23/. Poukončení přeškolení nám tehdy místní technici předali jedenáct letadel S 101, dvanáctý byl dodán později jako zdroj náhradních dílů. Provozované letouny měly označení velkými trupovými čísly KR-10 atd. Začalo praktické létání, vlastně přeškolení pilotů a to bez letounů dvojího řízení. Stojednička byl jednoduchý a pohledný letoun bez přetlakové kabiny. Vysouvání a zasouvání podvozku, ovládání vztlakových klapek a brzdění podvozku ovládané na řídící páce, zajišťovala instalace stlačeného vzduchu.

Jedna příhoda z praxe, v začátcích se ve výcviku takové věci stávají. Pilot por. Benda zapomněl před letem otevřít hlavní vzduchový ventil zásobníku stlačeného vzduchu. Při pojíždění na start vyčerpal zbytek vzduchu v instalaci a již při pojíždění po přistání mával z kabiny. To znamenalo upozornění pro pozemní personál, že se něco děje. V té době byly podél pojížděcí dráhy připravené výkopy pro budování další stojánky letadel. Neovladatelný letoun postupně měnil směr a zastavil se až po vyjetí levé podvozkové nohy mimo pojížděcí dráhu, do výkopu. Poškození letounu na zemi je vždy nepříjemností pro pilota, nejenom z důvodu odstavení letadla z provozu po dobu jeho opravy.

K uschování letadel sloužil zprvu velký hangár, společný též pro létající Me 262 /Schwalbe/. Až později, po příletu Mig-15 ze Sovětského svazu se S 101 přestěhovaly do malého hangáru. Nová letadla Mig-15 /S 102/ tehdy přeletěli do republiky ruští piloti, k našemu překvapení byli všichni vyzbrojeni pistolí. Tím nám začal velmi nabitý letový provoz, zprvu společně s S 101 létali i Me 262. Potom, co bylo zahájeno přeškolení pilotů na Mig-15, byl provoz na Me 262 ukončen.

Jano Križek

O autorovi Frankie

Další články

Z.Kadlec – Ložisko za půl milionu

Z.Kadlec – ložisko za půl milionu

One comment

  1. Josef Libal

    Vážení přátelé, dne 8.3.2020 nás Jano Křížek opustil.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA *