Home / Starý pilot / Janko Križek na letišti Cheb

Janko Križek na letišti Cheb

Krátce na to, po zhodnocení vzdušné situace a také našich možností bylo na vyšším velitelství následně rozhodnuto zaujmout bojovou pohotovost na letišti Cheb. Tím se významně zkrátí časy potřebné pro zásah proti narušiteli. Tehdy ještě chyběl kvalitní radiotechnický a radiolokační průzkum, který později umožňoval získat čas pro včasný vzlet ke střetnutí narušitele na státní hranici.

V dubnu 1952 to zase potkalo mne a pilota por. Hobla, totiž rekognoskace letiště Cheb. Cestu tam na motorce zkomplikoval defekt, který nám naštěstí pomohli zalepit v autodílně v Sokolově. Obhlídka letiště proběhla hladce, betonová dráha v dobrém stavu. V okolí však stále ležely mnohé rozvaliny budov, zbytky po válečných náletech.

Krátce se vrátím do minulosti, do dětství. Můj táta, bylo mu patnáct let v roce 1922, společně se starším kamarádem našel v Chebu práci jako podomní obchodník. Ve městě v té době žila spousta Němců, tak se naučil německy. Roky utíkaly v klidu, až v roce 1938 už sudetští Němci vyvolávali napětí a střety. Pamatuji, to mi bylo osm let, jak v napětí čekáme a potom plačky vítáme s mladším bratrem a mámou tátu, zatímco byla ve městě slyšet střelba.

Janko Križek

O autorovi Frankie

Další články

Z.Kadlec – Ložisko za půl milionu

Z.Kadlec – ložisko za půl milionu

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA *