Home / Aktuality / Hurricane na českém nebi!…

Hurricane na českém nebi!…

Stíhací letoun Hawker Hurricane, na kterém za 2.světové války létali českoslovenští piloti, najde svůj nový domov v Praze na letišti Točná.

Skupině leteckých nadšenců, kteří se pohybují kolem Leteckého Muzea Točná se podařilo získat a posléze zrekonstruovat vzácný exemplář, který doplní sbírku muzea. Byl to právě letoun Hawker Hurricane, který pomohl vyhrát leteckou bitvu o Anglii. Po náročné rekonstrukci v Belgii bude letoun létat v denním zbarvení československého leteckého esa gen. Karla Kuttelwaschera, tak aby připomněl odkaz našich pilotů, kteří pomohli rozhodnout bitvu o Anglii.

S letounem budou létat čeští piloti Jiří Horák, Petr Pačes a Radim Vojta. Po vyřízení formalit a zaškolení pilotů očekáváme přelet letadla do Prahy do konce května.

„Letoun bude k vidění na Točné ve dnech otevřených dveří,“ říká Jiří Horák, který za Letecké Muzeum Točná projekt Hurricane realizoval. „Budeme se účastnit i leteckých dnů a veřejných vystoupení, abychom připomínali odkaz československých letců RAF za druhé světové války, odkaz těch, co válku přežili i těch co nedoletěli.“

O přesném termínu slavnostního příletu na letiště Točná, budeme s předstihem informovat veřejnost i média, kteří projeví zájem o akci mediálně informovat. Příletu se budou účastnit zástupců rodin pilotů RAF, nebo zástupce britské ambasády.

O Karlu Kuttelwascherovi

Brigádní generál Karel Miloslav Kuttelwascher, zvaný “Kutt” byl československý válečný pilot, který byl v Royal Air Force přidělen k 1.stíhací peruti s letouny Hurricane a také létal při nočních útocích na nepřátelské bombardéry, kde zaznamenal nejvíce svých sestřelů. Kromě Hurricanů, pokračoval u 23. perutě v nočních letech s letouny Mosquito. S celkem 20 jistými vítězstvími je naším nejúspěšnějším stíhačem. V květnu 2000 byl in memoriam povýšen na brigádního generála.

O letounu Hawker Hurricane

Hurricane byl zařazen do služby RAF v roce 1937 a ve své službě prakticky v každé bitvě během druhé světové války. Hurricane s označením IV začal sloužit v roce 1943. V současné době je z původně vyrobených 14 583 kusů letuschopných méně než 15 letounů a jeden poslední ve verzi Mk.IV.

Na letounu ve zbarvení BE150 létali i českoslovenští piloti Josef Dygrýn, Václav Kopecký, Bedřich Krátkoruký a Otto Pavlů.

O leteckém muzeu Točná

Skupina leteckých nadšenců, kteří provozují a udržují v letuschopném stavu sbírku historických letadel na pražském letišti Točná. Ta v rámci dnů otevřených dveří, nebo veřejných vystoupení létají, aby i nadále připomínala odkaz našich předků. A to vše bez dotací, či jediné koruny z veřejných prostředků.

Kontakt pro média

Michal Masař

E-mail: events@tocna.cz

Telefon: +420 607 279 155

O autorovi Pytlak

Nec diem, nec horae...

Další články

Rozborka – Den 2…

Ahoj kamarádi, teď už je dobře, když pěkně v chládku šmejdím po klávesnici. Ale vše …

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA *