Home / Aktuality / Druhé narození mjr. V. Ohema

Druhé narození mjr. V. Ohema

Druhé narození mjr.V.Ohema

Plním přání pana pplk. Foltina a přeposílám Ti hezký článek pojednávající o, dalo by se říci, „druhém narození“ tehdy mjr. V. Ohema ze soboty 26. září 1964, kdy byl jako ITP 3. sboru PVOS v prostoru městečka Luckenwalde v NDR omylem sestřelen, coby druhý z dvojčlenného roje MiG-21 F-13, vedeného pplk. Štefanem Bolchou. Tenkrát bylo úkolem letět ve dvojici, radiová komunikace zakázána, vypnuté palubní identifikační zařízení SRO. Trať vedla ze Žatce přes území NDR až nad Baltské moře a zpět. Měla to být prověrka bdělosti protivzdušné obrany NDR. Jak to dopadlo se dočteme níže…

 

Já si pouze dovolím autora pěkného článku skromně doplnit, že tento incident v historii poválečného čs. letectva bohužel nebyl ojedinělý, neb něco podobného se přihodilo pilotovi Su-7 BMK/BKL z 20. sbolp z Náměště nad Oslavou, mjr. Františkovi Kružíkovi o několik let později, akorát že nad Polskem. Jeho „nechtěným přemožitelem“ byl polský nadporučík Henryk Osierda, letící na MiG-21 PFM, a jelikož to byla mašina předtím zařazená v OH, měla tudíž podvěšeny ostré infrarakety R-3S, nikoliv cvičný registr, jak se domníval a ve spěchu si toho nepovšiml, ani mu to technici neřekli. I tento „karambol“ dopadl pro oba aktéry naštěstí dobře, mjr. Kružík provedl úspěšnou katapultáž a zničené „sučko“ nám posléze museli Poláci nahradit. Více o tomto případu se dočteme v knize PhDr. Dušana Schneidera, „Vzlet povoluji!“.

Klikněte na název článku.

O autorovi Frankie

Další články

Pátrání…

Sháníme informace (dokumenty, fotografie), týkající se npor. let. Miroslava Bízy. Dle údajů na hrobě v …

One comment

  1. Jirka Klíma

    Přátelé letectví ! Dnem 17.11. 2018 jsme se v obci Slatina za účasti starostky obce p. ing. Stránské, zástupců Severočeského leteckého archivu Teplice, p. Žampacha, p. Šimka, ostatních zůčastněných i spoluobčanů uctili památku pplk. im memoriam Josefa Nováka, letce 311. Bombardovací perutě RAF. Jmenovaný se dne 17.11. 1943 nevrátil ze svého operačního letu nad Biskajským zálivem…..Po pietním aktu a shromáždění účastníku v sále domu rest. U Nováků ,kde na štítu domu je pamětní deska jmenovaného jsem se ve svém vystoupení a příspěvku za naší 24.odbočku ČsSL-Žatec zmínil o činnosti a významu bývalého voj. letiště Žatec-Korea s odkazem další informace webových stránek http://www.letci-zatec.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CAPTCHA *