Home / Aktuality / 21. FAI European Aerobatic Championship 2018…

21. FAI European Aerobatic Championship 2018…

Jindřichův Hradec, 1. – 8. 9. 2018

Malá osobní reportáž člena spolku Letci – Žatec

Na letišti v Jindřichově Hradci proběhlo ve dnech 1. – 8. září 2018 v pořadí již 21. FAI mistrovství Evropy v letecké akrobacii. Toto mistrovství jsem navštívil se svojí rodinou, manželkou Janou a synem Honzíkem již 31. srpna, a to v rámci „malé“ rychle naplánované dovolené.  Hlavními důvody návštěvy této akce byly i skutečnosti, že jednak jsem zde přímo na letišti u pamětního místa pilotů, kteří „již navždy odletěli“ zapálil svíčku mému otci k jeho 5. výročí úmrtí (otec se narodil právě v J. Hradci, po ukončení aktivní služby jako stíhací pilot zde pokračoval v létání na kluzácích), jednak pro syna Honzíka je Martin Šonka idolem a hrdinou všech leteckých dní, které navštívíme, a zde byla příležitost se s ním osobně setkat, a jednak jsem obdržel osobní pozvání od předsedy Aeroklubu Jindřichův Hradec Aleše Ferry.

A povedlo se !!! I když až v pořadí 5. den pobytu a návštěv letiště, přišla ta vysněná chvíle a syn Honzík se osobně setkal s mistrem Martinem Šonkou. Tento mu podepsal k velké radosti syna i nás rodičů co se dalo…házecí letadlo, kšilt u čepice s logem jeho bývalé domovské letecké základny v Čáslavi, tričko s logem Mistrovství Evropy a dále se se synem ochotně vyfotil. Synkovi ještě věnoval s podepsaným kšiltem i čepici s jeho osobním logem závodů Red Bull Air Race. Takže synkovi ze setkání bušilo srdíčko ještě několik dní poté a Vánoce měl už v létě.

Šestý den jsem musel rodinu již odvézt do dětských lázní do Teplic nad Bečvou, kam měl syn povinný nástup a vrátil jsem se sám… a to zpět na letiště do Jindřichova Hradce. A zde jsem se pro nejvíce exponované dny, a to pátek a sobotu, dokonce stal jedním z pořadatelů tohoto mistrovství !!! A to po vzájemné domluvě s předsedou Aeroklubu J. Hradec Alešem Ferrou a prezidentem Aeroklubu ČR Vladimírem Machulou. Byl jsem najednou tedy uprostřed celého soutěžního dění, neboť jsem stál u vstupu do budovy Aeroklubu, kde se nachází řídící věž a byly zde i kanceláře a zázemí pořadatelů Aeroklubu ČR, soutěžících pilotů a jejich technického doprovodu, kdy jsem měl za úkol nepustit do budovy návštěvníky, vstup měly jen oprávněné osoby s platnou ID kartou. Takže několikrát denně jsem byl v blízkém kontaktu se soutěžícími piloty, večer a ráno jsem se ještě zapojoval i do vytlačení a zatlačení zpět do hangárů soutěžních speciálů. Takže jsem i já osobně, měl z pobytu na letišti dost silný zážitek a dny volna jsem si pořádně užil. A s tímto zážitkem bych se tedy rád podělil i s Vámi všemi, členy spolku Letci – Žatec a taky se trošku i tímto „pochlubil“. Komu se poštěstí, že se na takovém vrcholném soutěžním klání stane z diváka najednou jedním z pořadatelů. A za to chci tímto poděkovat i oběma jmenovaným funkcionářům Aeroklubu.

A teď jen krátce k výsledkům :

Roli největších favoritů potvrdil tým Francie.  Mistrem Evropy se stal Alexandre Orlowski, stříbro vybojoval Louis Vanel a bronz Mika Brageot, který závodí také v soutěži Red Bull Air Race.  Náš Martin Šonka skončil na 6. místě, Marek Hyka na 27. místě, z celkového počtu 35 soutěžících.

Zlatým hřebem, byla sobota 8. září, a to  v disciplíně Final  Freestyle.  Martin Šonka se stal již potřetí mistrem Evropy ve Freestyle v řadě !!! Na druhém místě skončil Alexandre Orlowski a na třetím Louis Vanel – oba z Francie. Marek Hyka byl bohužel diskvalifikován za překročení tzv. divácké linie.